Responsive Ad Slot

Latest

latest

FULL LIST: Shortlisted Nominees For 2017 Adamawa Entertainment Awards #ADEA2017

Sunday, January 14, 2018

/ by Adamawa Celebrities
After rigorous analysis on quality and standard of contents submitted for the Adamawa Entertainment hash tagged #ADEA2017, below are the final list of shortlisted nominees that can forge ahead to the voting  process which would commence on the 15th of January, 2018 to 10 February 2018.


Arewa Male Artiste of The Year

  1. Skales
  2. ClassiQ
  3. Morel
  4. DJ AB
  5. Deezell
  6. B.O.C Madaki
  7. Kheengz
  8. Lyrical Dr. Smith

Arewa Female Artiste of The Year

  1. Ruby Gyang
  2. Alhaja Zeena
  3. Penny Wealth
  4. Floxzy
  5. Di’ja
  6. Bella Alubo
  7. Alizee (Ali Zainab)

Male Artiste of The Year

  1. Martino
  2. Ricwes
  3. Phils Emjay
  4. Mickey De Viper
  5. 1P

Female Artist of the Year
  1. Rahl
  2. Stacy
  3. Bazzy
  4. Fraggie
  5. Micel
  6. Kendra
Album/EP/Mixtape of the Year

  1. Ricwes – RLF (Real Life Is the Film)
  2. Phils Emjay– Telephone
  3. J-ry Dayne – Local is not fake
  4. Zirra - Save Me from the Fire - EP
  5. Kave – “Free Fall” (Handwriting Of A Demi God)

Best R&B/Pop Artiste

  1. Zirra
  2. 1P
  3. MarQoz
  4. Rahaj
  5. JoeVan
  6. Kave

Best Hip Hop/Rap Artiste

  1. Martino
  2. Ricwes
  3. J-Ry Dayne
  4. Mickey D Viper
  5. Lazz

Gospel Song of the Year

  1. Semsiri Richards – A King
  2. Big Delymo – My Father, My Father (Praise Party Team)
  3. TKlex – Daddy
  4. Mr Dash - Home Coming Ft. Eclips
  5. Sayah Anthony - Awesome God
  6. Double D – Jinin Yesu

Best Afro/Dance Hall Song

  1. Elzz – Burst My Brain
  2. MX – Eh Mana
  3. JoeVan – It’s You
  4. Phaze II - Wonti De

Best Collaboration

  1. "Girls" - 1P x Romeeyor x B.I x Adams Mayy x Ricwes x IBEE
  2. "Fake Love" - Masita x Ellah
  3. "Hustle" - G-Fly x IBEE x Phils Emjay

Best Music Producer

  1. TKlex
  2. GBen
  3. Sharplex
  4. Jorex
  5. Mr. Trust
  6. Zayne F

Best DJ of the Year

  1. DJ Jaff
  2. DJ Broonzy
  3. DJ Naff
  4. DJ Yackz
  5. DJ BFace
  6. DJ Lensis

Best Music Video

  1. Tklex – Daddy Ft. Yungwilliz
  2. Ricwes – Mogambo
  3. Zirra – Agbada Ft Koker
  4. Seriez KwenGa - April Vibez
  5. Sunday Epunam – You are Love

Best Dance Performer/Group

  1. Soul Reflectors
  2. Youngsters
  3. Bone Breakers
  4. Oxygen
  5. Frequrncy

Best Spoken Words/Poetry

  1. Moman
  2. Nafama Elfancy
  3. Chijoke

Next Rated Artiste

  1. IMAX
  2. Dangaboy
  3. Young Devo
  4. Jurica
  5. Egnite
  6. Cele Noni
  7. Moflex
  8. Frisson
  9. Margiboi
  10. Flablaiss
  11. Maestro (BolzKid & Cephino)

Best Comedian

  1. MC Virus
  2. Parot
  3. Prince Jay
  4. Alex Hanifa
Video Director of The Year
  1. Radeno Randy Haniel - Pixel Creation
  2. Hyelda Peter Simnawa - One Click
  3. Semsiri Richards - Pryme Multimedia
  4. JPrado Joseph - Magic City Studios
  5.  Saddam Hamza - IBJ Studios
  6. Director Vanye - Imagination Pictures Production
  7. Justine Homti Mbutakto -  J-Lenz Media
Photographer of The Year
  1. Ricahrd John - Ricardo Image
  2. Ijafiya Domiya - I.Domiya Photography
  3. Big Brothers Photos
  4. Roland Nelson - Krystal Studios
  5. Cool Joe Photos
  6. Bonnke Bwalsom Baros - Crystal12Studio
  7. Benjamin Akwara - FJ Photografi
The media and beauty/fashion categories of the nominees would be  updated in less than 24hrs.

 

Don't Miss
© all rights reserved
made with by templateszoo